• ezgiyaman

Genç kadınlar ve kız çocukları için: #GirlBeHeardGirl Be Heard, kız çocuklarının okul sonrası eğitim programları, terapötik süreçler, sosyal ve sanatsal etkinliklerle desteklenmesi amacıyla New York City’de kurulmuş bir sivil toplum hareketi.


“Bir kız kendi hayatını değiştirebiliyorsa, her yerdeki kızların hayatını değiştirebilir” sloganıyla hareket eden Girl Be Heard, kadınlara ve kız çocuklara değer verilen, değişim yaratan ve onları değişimin lideri olmaya teşvik eden bir dünya öngörüyor.


Öte yandan organizasyon, risk altındaki kız çocuklar ve genç kadınları, silahlı şiddetten seks ticaretine; fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddetten her türlü sömürüye karşı önleyici bir mekanizma geliştirmek için çalışıyor. Sosyal adaleti sağlamak için çalışan; kadınlar ve kız çocuklarda yaşanan travmaların etkilerini azaltmak, toplumsal farkındalık yaratmak ve diyalog kurmak için kurulmuş bir oluşum.


Kız çocukların ve genç kadınların benlik saygısı oluşturmaları, bireysel yeteneklerini geliştirmesi (dans etmek, şarkı söylemek ve oyunculuk yapmak gibi) ve kız çocukların topluluklarında lider ve savunucu olmaları konusunda güçlendirmek; Girl Be Heard’ün benzersiz bir modeli ve Girl Be Heard’ün neden bu kadar başarılı olduğunu gösteriyor aslında.


2008'de kurucu sanat yönetmeni Ashley Marinaccio’dan NYC’deki EstroGenius Tiyatro Festivali’nde bir “kız gücü” gösterisi yazması ve yönetmesi istenir. Çeşitli sosyo-ekonomik durumları ve etnik kökenleri nedeniyle ayrımcılığa uğramış olan on iki genç kadın kendi hikayelerini anlatmaları için davet edilir. Sonuç çok etkileyici ve dönüştürücü olur! Aynı festivalde, bir yıl sonra, Ashley, Nijer’deki genç kızlarla ilgili bir şov yapmak üzere, #GirlPower topluluğuna katılmaları için Jessica Greer Morris’i davet eder. Jessica, eş yönetmen Elizabeth Koke ve Ashley güçlerini birleştirir ve bu topluluk kısa bir süre sonra büyüyen bir genç kadın (12–21 yaş arası) tiyatro topluluğu halini alır.


Girl Be Heard, zaman içerisinde tiyatro gösterileri ve sahne sanatları ile sadece izleyicilerde farkındalık yaratmakla kalmadı, aynı zamanda genç kadın sanatçılar üzerinde dramatik, pozitif bir etki yarattı. Özgüvenleri arttı, sağlıklı ilişkiler kurmaya başladılar ve yaşadıkları şiddet, istismar ve kötü koşulların travma etkilerinin azaldığı görüldü. Kendine zarar verme davranışları, zorbalık ve depresyonda azalma en belirgin sonuçlar oldu.


Kısa bir süre sonra tiyatro topluluğu, Güney Afrika’daki 2010 Dünya Kupası’nda başlatılmasına yardım ettiği Man Up Kampanyası’ndan gençlik savunucuları ile birlikte yurtdışındaki kadınları ve kız çocukları etkileyen küresel sorunları ele almaya başladı. Daha sonra Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki (DRC) tecavüz salgını hakkında farkındalık yaratmak ve kız çocukların hikayelerini paylaşmak için Kongolu aktivistler ile birlikte çalıştılar. Bu ilk sınır ötesi faaliyetlerin, iyileştirici yönü herkesin dikkatini çekti. Böylece Beyaz Saray’a davet edildiler; Birleşmiş Milletler ve TED konuşmalarında gösterilerini sergilediler. Bileşmiş Milletler onlara kapıları açarak prova alanlarını finanse etmeye başladı.


Jessica ve Ashley, topluluğun atölye çalışmaları ve performanslarını EstroGenius Festivali’nin ötesinde uygun şekilde finanse etmek ve genişletmek için kar amacı gütmeyen bir organizasyon oluşturmaya karar verdiler. 2011 yılında kar amacı gütmeyen bir statü elde ederek şimdi gördüğümüz “Girl Be Heard” olarak yeniden yapılandı. Girl Be Heard, sekiz ülkeyi gezip (Bermuda, Bosna Hersek, Danimarka, İngiltere, İsviçre, Tayvan, Trinidad ve Tobago, ABD) performanslarını sergiledi ve 2016'da Birleşmiş Milletler Kamu Enformasyon Bürosu’nun resmi bir STK’sı olma hakkı kazandı. 2017 yılında Girl Be Heard, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, Trinidad ve Tobago’da ilham verici çalışmalar yapmak üzere 2 Cents Hareketi ile ortak olarak büyük bir hibe aldı!


Girl Be Heard 2008 yılında on iki kızla başlayan, şimdilerde 170 kızdan oluşan ünlü bir sivil toplum hareketi. Birleşmiş Milletler, Dışişleri Bakanlığı, TED konferanslarında, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir çok eyaletinde ve yurtdışında pek çok ülkede izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Girl Be Heard etkileşimli atölye çalışmaları ve performanslar ile dünyanın dört bir yanında kız çocuklar ve genç kadınların karşılaştığı sorunlarla mücadele etmeye devam ediyor.


Ezgi Yaman

ECPAT Turkey

#genderequality #toplumsalcinsiyet #çocukhakları #kadınhakları #UçanSüpürgeDerneği


37 görüntüleme

©2019 by ezgiyaman.