• ezgiyaman

Katie Bouman: İlk kara delik fotoğrafının arkasındaki bilim kadını


Uzay bilimi alanında son yılların en önemli gelişmelerinden biri olan kara deliğin fotoğraflanmasında, genç bilim kadını Katie Bouman önemli rol oynadı.


Katie Bouman, yakın bir zamana kadar imkansız olduğu düşünülen kara deliğin fotoğraflanması sürecinde yazdığı algoritmayla fark yarattı.


Bu, Harvard ve MIT’den (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) gökbilimciler, mühendisler ve astofizikçilerin olduğu yaklaşık 200 kişilik bir ekibin yürüttüğü bir projeydi.
Dünya'dan 500 milyon trilyon km (500 kentilyon km, yaklaşık 53 milyon ışık yılı) uzaktaki kara deliğin fotoğrafını tek bir teleskopla çekmek mümkün değildi.


Bu nedenle Bouman'ın yazdığı algoritma ile dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz teleskoptan elde edilen veriler bir araya getirildi.Bouman, fotoğrafı bilgisayarına yüklediği anı Facebook’ta paylaşarak "Ortaya çıkardığım ilk kara delik fotoğrafının oluşma sürecini inanmaz gözlerle izliyorum" dedi. Fotoğrafın yayınlanmasının ardından Bouman, Twitter’da en çok konuşulan isim oldu.


CNN kanalına konuşan Bouman, "Hiçbirimiz bunu tek başımıza başaramazdık. Bu gerçeğe dönüştüyse, pek çok farklı alanda çalışan çok sayıda kişinin sayesinde" dedi.


Bouman'ın başarısı MIT ve Smithsonian Vakfı tarafından da kutlandı.

Bu çalışmanın, Einstein’ın 1905 yılında Annalen der Physik dergisinde, "Hareketli cisimlerin elektrodinamiği üzerine" adlı 2. makalesinde açıklanan ve ardından 5. makalesi "Bir cismin atıllığı enerji içeriği ile bağlantılı olabilir mi?" başlıklı makaleyle pekiştirilen izafiyet teorisini (özel görelilik kuramı/special relativity theory) de doğruladığı belirtiliyor.


#womeninscience #womeninacademia #girlpower #scienceKaynaklar

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213321822457967&set=a.1407432103727&type=3&theater


Event Horizon Telescope Collaboration, https://eventhorizontelescope.org/


BBC, https://www.bbc.com/news/science-environment-47891902


http://www.bilimteknik.tubitak.gov.tr/content/izafiyet-teorisi


https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel_g%C3%B6relilik


110 görüntüleme

©2019 by ezgiyaman.