• ezgiyaman

Koronavirüs ve 5G paniğiKoronavirüs salgını ilerledikçe her gün onlarca bilgi ve haber alıyoruz. İyi ki haber alma kanallarımız var ve bu haberlere erişebiliyoruz. Ancak ne yazık ki her kitlesel krizde olduğu gibi yalan yanlış, uydurma çok fazla bilgi kirliliğine de maruz kalıyoruz.


Salgının kendisi yeterince kaygı vericiyken bir de bu maruz kaldığımız yanlış bilgi ve haberlere kaygılanmaya başlıyoruz. Kaygımız arttıkça zihnimizde olmadık senaryolar yazmaya başlıyoruz. Ve bu bir silsile halinde ilerleyip bir toz bulutuna dönüşüyor. Uzman bilgisiyle uydurma bilgiler karışıyor ve sonuç: komplo teorileri!


Son günlerde ortaya çıkan komplo teorisi, 5G telefon şebekelerinin COVID-19 salgınına neden olduğu iddiası. Bilim insanları bu komplo teorisinin “tam anlamıyla çöp” olarak adlandırdılar, insanlar tarafından sosyal medyada paylaşılan direklerin veya telefon şebekesinin hastalıkla herhangi bir etkileşiminin imkansız olacağını belirttiler.

Hücresel Mikrobiyoloji Profesörü Simon Clarke, "COVID19'un 5G cep telefonu sinyallerinden kaynaklandığı fikri tam bir saçmalıktır" diyerek şöyle devam etti: "Bu, dünya çapında çok sayıda doktor ve bilim insanının, bir cep telefonu sinyalinden tamamen farklı bir şey olan bir virüsten kaynaklandığını söylediği bir hastalıktır."


Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu Mikrobiyal Patogenez Profesörü Brendan Wren, "5G direklerinin tanıtımını COVID-19 salgını ile ilişkilendirecek bilimsel olarak güvenilir bir kanıt yok. Bu hem fiziksel hem de biyolojik bir imkansızlık olurdu." dedi. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Tıbbi Direktörü Stephen Powis de komplo teorilerini "en kötü sahte haber türü" olarak nitelendirdi.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) elektromanyetik alanlar, 5G ve halk sağlığı hakkında yayınladığı bilgiler de salgına 5G'nin yol açamayacağının kanıtı. DSÖ 5G'nin potansiyel risklerini şöyle tanımlıyor:

-Bugüne kadar yapılan araştırmalara göre, kablosuz teknolojilere maruz kalmanın sağlığa hiçbir olumsuz etkisi bulunmamıştır. -Doku ısınması, radyofrekans alanları ile insan vücudu arasındaki etkileşimin ana mekanizmasıdır. Mevcut teknolojilerden gelen radyo frekansına maruz kalma seviyeleri, insan vücudunda ihmal edilebilir sıcaklık artışına neden olur. -Frekans arttıkça vücut dokularına nüfuz eder ve enerjinin emilimi vücudun yüzeyiyle (cilt ve göz) sınırlı hale gelir. Genel maruziyetin uluslararası kuralların altında kalması şartıyla, halk sağlığı için herhangi bir sonuç beklenmemektedir.


Özetle 5G'nin Koronavirüs ile bir bağlantısı bulunmamakta. DSÖ, 11 Şubat'ta koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdi. İlk kez Aralık ayında görülen ve "2019-nCoV" olarak adlandırılan virüs, Koronavirüs ya da Corona Virüsü adıyla biliniyor. Hastalığın, Çin'in 11 milyon nüfuslu kenti Vuhan'daki Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı ve hayvandan insana bulaştığı tahmin ediliyor.


Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için Dünya Sağlık Örgütü'nün, Sağlık Bakanlığı'nın ve bilim uzmanlarının aktardığı bilgiler dışındakilerin lütfen kafanızı karıştırmasına ve paniğe yol açmasına izin vermeyin. Sağlıkla kalın!

72 görüntüleme

©2019 by ezgiyaman.